Jedna z největších kryptoburz světa FTX vyhlásila v listopadu ve Spojených státech bankrot a požádala o soudní ochranu před věřiteli. Donedávna patřila k nejrychleji rostoucím na světě a v objemech obchodů jí patřilo páté místo. Očekávané závazky skupiny jsou mezi 10 – 50 mld. USD.

V posledních letech byli protřelí investoři jako Buffett, Munger, Nassim Taleb ke kryptoměnám velmi kritičtí, ale veřejnost je neposlouchala. Co tedy říkali?

Buffett říkál, že kupci bitcoinu prospívají díky naději, že najdou jiné lidi, kteří za bitcoiny zaplatí více. Domnívá se, že k růstu ceny přispívá mystika měny. Poptávku po bitcoinech přirovnal k tulipánové mánii v Holandsku v 17. století, kdy cena cibulek nově představených a módních tulipánů prudce vzrostla a pak se dramaticky propadla. “Když tomu nerozumíte, jste z toho více nadšeni,” řekl Buffett. “Lidé rádi spekulují, rádi hazardují.”

Charlie Munger, místopředseda Berkshire Hataway a dlouholetý obchodní partner Warrena Buffetta, se staví jasně proti raketovému růstu cen akcií Tesly i šílenství na bitcoinu. Na otázku, zda je podle něj bláznivější bitcoin za 50 000 USD nebo hodnota (EV) Tesly ve výši 1 bilionu USD, řekl: „No, mám stejný problém jako kdysi Samuel Johnson, když dostal podobnou otázku a řekl ‚Nemohu rozhodnout o pořadí priorit mezi blechou a vší,‘ a ohledně těchto možností mám stejný názor. Nevím, co je horší. Takže si nemyslím, že bitcoin skončí jako prostředek směny pro celý svět. Je příliš volatilní, aby sloužil jako prostředek směny. Je to vlastně druh umělé náhrady za zlato. A protože nikdy nekupuju zlato, nikdy nebudu kupovat ani bitcoiny.“ A doporučuje ostatním, aby se řídili jeho praxí, a to zejména začínajícím investorům.

Autor knihy “Černá labuť”označuje bitcoin za “trik” a “hru”, prý připomíná Ponziho schéma. Je příliš volatilní na to, aby byl efektivní měnou, a není bezpečným zajištěním proti inflaci. V podstatě neexistuje žádná souvislost mezi inflací a bitcoinem. Žádná. Myslím tím, že můžete mít hyperinflaci a bitcoin půjde na nulu. Není mezi nimi žádná souvislost.

Investiční strategií HODNOTA podfond BRODIS INVEST SICAV je koupit aktivum za cenu nižší, než je jeho hodnota. Protože však zlato ani kryptoměny nenesou úrok, nájem nebo dividendu, nejsme schopni určit jejich hodnotu, a tudíž do nich neinvestujeme.

Mohlo by vás také zajímat

Potřebujete poradit s investováním?

Volejte +420 702 374 172

Nebo nám napište

Obvykle odpovídáme do 48h.