Buffett je legenda. Jeho dopis akcionářům je každoročně očekávám jeho příznivci a akcionáři společnosti Berkshire Hathaway. V následujícím článku najdete pár postřehů a jeho dlouhodobou nejen investiční moudrost.

Naše investice. Jsme obchodníci s byznysem.

Naším cílem je smysluplně investovat do podniků s dlouhodobě příznivými ekonomickými vlastnostmi a důvěryhodnými manažery. Upozorňujeme zejména na to, že veřejně obchodovatelné akcie vlastníme na základě našich očekávání ohledně jejich dlouhodobých hospodářských výsledků, nikoliv proto, že je považujeme za nástroje pro obratné nákupy a prodeje. Tento bod je zásadní: Charlie a já nejsme obchodníci s akciemi (nevybíráme akcie), jsme obchodníci s byznysem (vybíráme byznysy).

Dvě stránky kapitalismu.

Kapitalismus má dvě stránky: Systém vytváří stále rostoucí hromadu poražených a současně přináší příval lepšího zboží a služeb. Schumpeter tento jev nazval „kreativní destrukcí“.

Efektivní trhy neexistují

Jednou z výhod našeho veřejně obchodovatelného segmentu je, že – epizodicky – je snadné koupit části skvělých podniků za skvělé ceny. Zásadní je pochopit, že akcie se často obchodují za skutečně bláznivé ceny, a to jak vysoké, tak nízké. „Efektivní“ trhy existují pouze v učebnicích. Ve skutečnosti jsou tržní akcie a dluhopisy matoucí, jejich chování je obvykle pochopitelné až zpětně.

Stačí pár skutečně dobrých rozhodnutí

Naše uspokojivé výsledky jsou výsledkem asi tuctu skutečně dobrých rozhodnutí – to je zhruba jedno za pět let – a někdy zapomenuté výhody, která prospívá dlouhodobým investorům, jako je Berkshire. Plevel uvadá, zatímco květy rozkvétají. Postupem času stačí několik vítězů, aby dokázali zázraky. A ano, pomáhá také začít brzy a dožít se devadesátky.

Jsou vlastní odkupy akcií špatné?

Buffett zdůrazňuje, že zisky z odkupů, jsou-li prováděny za ceny zvyšujících hodnotu podniku, přinášejí  prospěch všem vlastníkům – a to ve všech ohledech. Představte si tři plně informované akcionáře místního autosalonu, z nichž jeden podnik řídí. Představte si dále, že jeden z pasivních vlastníků si přeje prodat svůj podíl zpět společnosti za cenu atraktivní pro dva pokračující akcionáře. Poškodila tato transakce po dokončení někoho? Je manažer nějak zvýhodněn oproti pokračujícím pasivním vlastníkům? Byla poškozena veřejnost?

Když vám někdo tvrdí, že všechny odkupy jsou škodlivé pro akcionáře nebo pro zemi, nebo že jsou výhodné zejména pro generální ředitele, posloucháte buď ekonomického analfabeta, nebo demagoga se stříbrným jazykem (což se vzájemně nevylučuje).

Řízení rizika

Dle Buffetta jejich generální ředitel bude vždy ředitelem pro řízení rizik – což je úkol, který je nezodpovědné delegovat. Kromě toho budou mít naši budoucí generální ředitelé významnou část svého čistého jmění v akciích společnosti Berkshire, které si koupili za své vlastní peníze. A ano, naši akcionáři budou i nadále spořit a prosperovat díky tomu, že si ponechají zisk.

Není nad to mít skvělého partnera

A nakonec to nejlepší – velká pocta Warrena Buffetta jeho dlouhodobému partnerovi Charlie Mungerovi: S Charliem uvažujeme dost podobně. Ale to, co bych já musel vysvětlovat celou stránku, on shrne v jedné větě. Jeho verze je navíc vždy jasněji zdůvodněná a také uměřeněji – někdo by mohl dodat přímočařeji – formulovaná.

Zde je několik jeho myšlenek, mnohé z nich jsou převzaty z nedávného podcastu:

 • Svět je plný bláznivých hráčů a ti si nevedou tak dobře jako trpělivý investor.
 • Pokud nevidíte svět takový, jaký je, je to jako posuzovat něco zkreslenou optikou.
 • Jediné, co chci vědět, je, kde zemřu, takže tam nikdy nepůjdu. A ještě jedna související myšlenka: Na začátku si napište svůj vytoužený nekrolog – a pak se podle toho chovejte.
 • Pokud je vám jedno, jestli jste racionální, nebo ne, nebudete na tom pracovat. Pak zůstanete iracionální a budete mít mizerné výsledky.
 • Trpělivosti se lze naučit. Dlouhá pozornost a schopnost soustředit se na jednu věc po dlouhou dobu je obrovskou výhodou.
 • Od mrtvých lidí se toho můžete hodně naučit. Čtěte o zesnulých, které obdivujete i nenávidíte.
 • Neodplouvejte na potápějící se lodi, pokud můžete doplavat k nějaké, která je schopná plavby.
 • Skvělá firma funguje i poté, co vy už ne; průměrná firma ne.
 • Buffett a já se nezaměřujeme na pěnu na trhu. Hledáme dobré dlouhodobé
 • investice a tvrdošíjně je držíme po dlouhou dobu.
 • Ben Graham řekl: „Ze dne na den je akciový trh hlasovacím strojem, z dlouhodobého hlediska je to stroj na vážení.“ To je pravda. Pokud něco neustále zhodnocujete, pak si toho nějaký moudrý člověk všimne a začne nakupovat.
 • Při investování neexistuje nic takového jako stoprocentní jistota. Proto je používání pákového efektu nebezpečné. Řetězec nádherných čísel krát nula se vždy bude rovnat nule. Nepočítejte s tím, že zbohatnete dvakrát.
 • Nemusíte však vlastnit mnoho věcí, abyste zbohatli.
 • Pokud se chcete stát skvělým investorem, musíte se neustále učit. Když se svět mění, musíte se změnit i vy.
 • Warren a já jsme desítky let nenáviděli akcie železničních společností, ale svět se změnil a nakonec země měla čtyři obrovské železnice, které měly zásadní význam pro americkou ekonomiku. Tuto změnu jsme si uvědomovali pomalu, ale lepší pozdě než nikdy.
 • Nakonec přidám dvě krátké Charlieho věty, které byly jeho rozhodovacími klíči pro desetiletí: „Warrene, přemýšlej o tom víc. Jsi chytrý a já mám pravdu.“

Mohlo by vás také zajímat

Potřebujete poradit s investováním?

Volejte +420 702 374 172

Nebo nám napište

Obvykle odpovídáme do 48h.