Čím menší riziko, tím větší zisk

Za největší investiční mýtus pokládám: „Čím větší riziko, tím větší zisk“. To však není pravda, podobně jako BETA určuje rizikovost investice. Opak je pravdou. Warren Buffett ve svém článku o hodnotových investorech Superinvestoři z Graham-and-Doddsville napsal:

„Není třeba dodávat, že naši investoři od Grahama a Dodda se nezabývají betou, modelem oceňování kapitálových aktiv ani kovariancí výnosů mezi cennými papíry. Tato témata je vůbec nezajímají. Ve skutečnosti by většina z nich měla problém tyto pojmy definovat. Investoři se jednoduše zaměřují na dvě proměnné: cenu a hodnotu.

Rád bych řekl jednu důležitou věc o riziku a odměně. Riziko a odměna spolu někdy pozitivně korelují. Kdyby mi někdo řekl: „Mám tady šestiranný bubínkáč a vsunul jsem do něj jeden náboj. Proč ho prostě jednou neroztočíš a nestřelíš? Když to přežiješ, dám ti milion dolarů.“ To je pravda. Odmítl bych – možná s tím, že milion dolarů je málo. Pak by mi mohl nabídnout 5 milionů dolarů za to, že zmáčknu spoušť dvakrát – tak to je pozitivní korelace mezi rizikem a odměnou!

U hodnotového investování je tomu přesně naopak. Pokud koupíte dolarovou bankovku za 60 centů, je to riskantnější, než když koupíte dolarovou bankovku za 40 centů, protože očekávaná odměna je v druhém případě vyšší. Čím větší je potenciál odměny v hodnotovém portfoliu, tím menší je riziko.

Hodnotové investování

Jeden krátký příklad: Společnost Washington Post se v roce 1973 na trhu prodávala za 80 milionů dolarů. V té době, v ten den, jste mohli rozprodat jejich aktiva v hodnotě ne méně než 400 milionů dolarů. Společnost vlastnila Post, Newsweek a několik televizních stanic na velkých trzích. Stejné aktiva mají dnes hodnotu 2 miliardy dolarů (článek byl napsán v roce 1984), takže člověk, který by zaplatil v té době 400 milionů dolarů, by nebyl blázen.

Pokud by nyní akcie klesly ještě více na cenu, která by činila 40 milionů dolarů namísto 80 milionů dolarů, její beta by byla větší. A pro lidi, kteří si myslí, že beta měří riziko, by se díky nižší ceně jevila jako rizikovější. Tohle je skutečně Alenka v říši divů. Nikdy jsem nedokázal přijít na to, proč je rizikovější koupit aktiva v hodnotě 400 milionů dolarů za 40 milionů dolarů než za 80 milionů dolarů. A ve skutečnosti, pokud kupujete skupinu takových cenných papírů a víte vůbec něco o oceňování podniků, není v podstatě žádné riziko koupit 400 milionů dolarů za 80 milionů dolarů.“

Pokud tedy koupíte dolar za 40 centů, tak nesete nižší riziko, než když ho koupíte za 80 centů. Máte tedy větší zisk a menší riziko.

U investování platí čím nižší riziko, tím vyšší výnos. Je důležité nepřeplatit svou investici. Koupit investici minimálně za její hodnotu. Warren Buffett k tomu říká: „Cena je to co platíte a hodnota to co dostáváte.“.

Buffett a Munger kritizovali důraz, který se klade na beta jako měřítko investičního rizika, a uvedli, že se podle nich jedná o chybnou metriku. Místo toho se raději zaměřují na základní kvalitu podniku a jeho schopnost generovat výnosy v dlouhodobém horizontu. Uvedli, že se více zajímají o investice do společností s trvalou konkurenční výhodou, jako je silná značka nebo cenová síla, která může pomoci izolovat podnik od tržních výkyvů. Oni věří, že investováním do těchto typů společností jsou schopni lépe řídit investiční riziko a dosahovat dlouhodobého růstu.

HODNOTA podfond BRODIS INVEST SICAV

Chcete investovat hodnotově? Je tu pro vás nový investiční fond kvalifikovaných investorů HODNOTA podfond BRODIS INVEST SICAV a.s. 

HODNOTA si klade za cíl ochránit majetek kvalifikovaných investorů před inflací, investicemi do hodnotových veřejně obchodovatelných akcií v ekonomicky nejrozvinutějších zemích světa.

Fond má unikátní poplatkovou strukturu, kdy investor při dodržení investičního horizontu platí jediný poplatek ze zhodnocení.

HODNOTA vybírá investice do akcií společností s etickým kreditem. Do akcií firem, jež se nepodílí na zbrojním průmyslu, průmyslu spojeném s návykovými látkami, vysoko úročených půjčkách, vykořisťování lidí v erotickém průmyslu ani na průmyslu založeném na neúctě k životu od početí do jeho přirozeného konce.

 

Mohlo by vás také zajímat

Potřebujete poradit s investováním?

Volejte +420 702 374 172

Nebo nám napište

Obvykle odpovídáme do 48h.