Kniha Just Keep Buying od Nicka Maggiulliho je jedna z nejlepších knih o osobních financích. Každý z nás se v souvislosti s penězi potýká s velkými otázkami: otázkami ohledně spoření, investování a toho, jak se svými financemi nakládáte správně. Tato kniha dává odpověď na většinu z nich.

Upřímně řečeno, Nick Maggiulli je jedním z nejpovolanějších bloggerů v oblasti dlouhodobých investic. Je také autorem blogu OfDollarsAndData.com, který se zaměřuje na propojení dat a osobních financí. Jeho rady jsou založeny na zdravém rozumu, zkušenostech a podloženy daty. Dává školení, ne pouze názory. Jeho kniha obsahuje na svých stránkách vše, co je třeba pochopit a znát, abyste byli v dlouhodobém investování efektivní. Je studnicí moudrosti a znalostí.

V knize stanovuje pravidla finanční hry, kterou všichni hrajeme. Tady jsou ty, které mě zaujali:

Spoření je pro chudé, investování pro bohaté – pokud jsou vaše očekávané úspory vyšší než očekávané příjmy z investic, zaměřte se na spoření, v opačném případě se zaměřte na investování.

Spořte, co můžete – spořte, co můžete, abyste snížili svůj finanční stres

Zaměřte se na příjmy, ne na výdaje – snižování výdajů má své meze, ale zvyšování příjmů nikoli.

Použijte pravidlo 2x k odstranění pocitu viny z utrácení – pokud se někdy budete cítit provinile, že utrácíte zbytečně, investujte stejnou částku peněz do majetku přinášejícího příjem nebo ji věnujte na dobrou věc.

Ušetřete si alespoň 50 % budoucích zvýšení a bonusů

Dluh není dobrý ani špatný, záleží na tom, jak ho použijete – dluh používejte jen tehdy, když může být pro vaše finance nejvýhodnější.

Dům si kupujte jen tehdy, když je na to ten správný čas – měli byste to udělat, až když to bude vyhovovat vašim financím i vašemu současnému životnímu stylu.

Odchod do důchodu není jen o penězích – než se rozhodnete, z čeho odejdete do důchodu, ujistěte se, že víte, do čeho chcete odejít.

Investujte, abyste nahradili slábnoucí lidský kapitál finančním kapitálem – nebudete moci pracovat věčně, proto nahraďte svůj lidský kapitál finančním kapitálem dříve, než bude pozdě. Investování je nejlepší způsob, jak toho dosáhnout.

Myslete jako vlastník a nakupujte aktiva přinášející příjem – chcete-li skutečně zvýšit svůj příjem, myslete jako vlastník a používejte své peníze k nákupu aktiv přinášejících příjem.

Nakupujte rychle, prodávejte pomalu – to je optimální způsob, jak miximalizovat své bohatství.

Investujte co nejčastěji

Krachy na trhu jsou (obvykle) příležitostí k nákupu

Čas je vaším nejdůležitějším aktivem – vždy můžete vydělat více peněz, ale nic vám nekoupí více času.

Nick Maggiulli je provozním ředitelem a datovým vědcem ve společnosti Ritholtz Wealth Management, kde dohlíží na provoz celé firmy a poskytuje informace o obchodních informacích. Je také autorem blogu OfDollarsAndData.com, který se zaměřuje na propojení dat a osobních financí. Jeho práce byla publikována v The Wall Street Journal, CNBC a Los Angeles Times. Pan Maggiulli vystudoval ekonomii na Stanfordově univerzitě a v současné době žije v New Yorku.

 

„Nick má opravdový dar – ačkoli používá přísné empirické důkazy, dokáže vyprávět příběh tak, aby udržel čtenářovu pozornost a poskytl mu praktické a použitelné rady. Navíc má v sobě dost zlomyslnosti na to, aby zpochybnil některé dlouho zažité předpoklady o investování, ale způsobem, který z empirických dat udělá svěží a zajímavý příběh. Z Nickova praktického přístupu k investování budou mít prospěch investoři, noví i staří.“
James O’Shaughnessy, zakladatel a předseda společnosti OSAM LLC a autor bestsellerů New York Times Business a BusinessWeek, What Works on Wall Street (Co funguje na Wall Street).

„Nick Maggiulli si zjevně libuje v tom, že se vymyká zažitým představám o tom, jak by lidé měli hospodařit se svými penězi. Výsledkem je kniha plná aha momentů i praktických poznatků. Jako kolega píšící o osobních financích jsem cítil plíživý pocit závisti nad tím, co čtu. Nick se chopil otřepaných témat, jak dobře spořit a investovat, a dokázal z nich udělat naprosto svěží a dokonce i docela zábavná témata.“
Christine Benz, ředitelka oddělení osobních financí, Morningstar

„Když jsem poprvé četl texty Nicka Maggiulliho, věděl jsem, že má zvláštní talent. Existuje spousta dobrých datových vědců a spousta dobrých vypravěčů. Ale jen málo z nich rozumí datům a dokáže o nich vyprávět poutavě jako Nick. Tohle si prostě musíte přečíst.“
Morgan Housel, autor bestselleru Psychologie peněz

„Just Keep Buying je ideální kombinací promyšlenosti a praktičnosti. Maggiulli nejenže se při svých návrzích řídí důkazy, ale patří také k nejlepším autorům, kteří vše dokážou převést do snadno pochopitelných a aplikovatelných myšlenek.“
James Clear, autor bestselleru New York Times č. 1 Atomové návyky

 

Mohlo by vás také zajímat

Potřebujete poradit s investováním?

Volejte +420 702 374 172

Nebo nám napište

Obvykle odpovídáme do 48h.