Čas jsou peníze neboli čas dělá peníze.

Toto pořekadlo zná každý, ale jen málokdo chápe jeho význam.

Jak může dlouhodobý investor využít čas ve svůj prospěch? Tím, že využívá sílu složeného úroku.

Koruna obdržená dnes nemá stejnou hodnotu jako koruna obdržená v budoucnu. Díky inflaci koruna v budoucnu ztrácí svoji kupní sílu. To je důvod, proč banky a jiní věřitelé požadují při půjčce úrok (odměnu za dočasné poskytnutí kapitálů), jako kompenzaci za ztrátu hodnoty peněz v čase.

Proto, když vložíme peníze do banky na spořící / termínovaný vklad dostaneme v budoucnu jistinu (původní vloženou výši) plus úrok. Násobné půjčení nám přináší násobný úrok (i úroky z úroků), což je podstata složeného úroku. A proto můžeme tvrdit, že čas jsou peníze, neboli čas dělá peníze.

U složeného úroku platí, že 10+10 je 21

Vložíme do banky 100Kč na rok při úroku 10%. Na konci období dostaneme 110Kč.Pokud tam tyto prostředky za stejných podmínek ponecháme další rok, dostaneme na konci druhého roku 121Kč. To je dvakrát roční úrok 10Kč + 1Kč navíc, jako úrok z úroku.

Složený úrok nás v praxi ovlivňuje dvěma způsoby. Buď hraje v náš prospěch, nebo proti nám.

Složený úrok se projevuje pozitivně při dlouhodobém investování, kdy necháme investici pracovat a ona nám přináší i úroky z úroků. (Proto je investování dlouhodobý proces a investice potřebuje čas).

V následujících tabulkách je vidět zhodnocení jednorázové investice 100 000Kč a pravidelné měsíční investice 1 000Kč při různé velikosti ročního výnosu a v různou dobu investice.

Mohlo by vás také zajímat

Potřebujete poradit s investováním?

Volejte +420 702 374 172

Nebo nám napište

Obvykle odpovídáme do 48h.